Geoblog.pl    karinaipSZem    Podróże    Z Archiwum - Meksyk 2005    san Juan Chamula
2005

san Juan Chamula

Meksyk
Meksyk, San Cristóbal las Casas

Wioska San Juan Chamula na pierwszy rzut oka wyglada podobnie do tych, ktore mijalismy juz na naszej drodze. A jednak inna, wyjatkowa. Na srodku wioski stoi maly bialy kosciolek, ktorego podloga wysypana jest sosnowymi iglami, dookola pala sie swiece I sa szamani. To wlasnie tu mieszkancy prosza bogow o zdrowie, szczescie , pieniadze. Kazdy przynosi ze soba Posh – alcohol z trzciny cukrowej lokalnej produkcji, coca cole I kure. Zeby boga o cos uprosic trzeba sie z nim napic(niestety niektorzy nie wytrzymuja boskiego tempa) I zabic kure. lokalni mieszkancy wierza tez ze bekanie uwalnia dusze. Kiedys wyprodukowanie napoju gazowanego z fermentujacego ryzu zajmowalo duzo czasu, ale ktos przywiozl do San Juan Coca Cole, ktora barzdo szybko stala sie elementem rytualu.
Kolor zabijanej kury zalezy od rodzaju prosby. W podziekowaniu przynosi sie biala kure, zabija sie ja w ofierze dle boga po czym trafia ona do kuchni. Brazaowa kure sklada sie w ofierze proszac o szczescie, zdrowie I te wszystkie dobre rzeczy, a po jej zabiciu tez gotuja rosolek. Czarna kura odpedza wszystko co zle I ona na talerz nie trafia. Zakopauje sie ja na skrzyzowaniu drog.
Tego samego dnia bylismy jeszcze w wiosce Zinacantan, a wieczor spedzilismy z wczesniej poznana para Polakow. Jutro razem jedziemy do Palenque zobaczyc ruiny ukryte w gestym lesie deszczowym.

Zasoby: 172 wpisy172 151 komentarzy151 1549 zdjęć1549 0 plików multimedialnych0